Spływy Kajakowe Zatom - Jakub Domagała

Opisy rzek

  • Spływy Kajakowe – DrawaDRAWA - jako jedna z nielicznych rzek Polski, prowadzi wody I klasy czystości. Przepływa przez jedyne w swoim rodzaju tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego, Drawieńskiego Parku Narodowego, oraz największy w Europie poligon wojskowy tzw. Poligon Drawski.


    Jest jedyną rzeką nizinną Polski, która w swym biegu posiada ponad 20 kilometrowy odcinek o charakterze rzeki górskiej, gdzie swoje siły mogą mierzyć wytrawni wioślarze, ma bardzo rożne trasy które można dobierać w zależności od zaawansowania kajakarzy. Najsłynniejszym Polakiem przemierzającym niegdyś szlak Drawy był Karol Wojtyła którego imię nosi szlak kajakowy. Warto pamiętać, że w parku od 15 marca do 30 czerwca obowiązuje zakaz pływania kajakiem. Trzeba też dostosować się do zasad przebywania w parkach narodowych oraz wysupłać dodatkowe pieniądze na opłatę za spływ i biwaki w parku.

  • Spływy Kajakowe – KorytnicaKORYTNICA - Duży lewobrzeżny dopływ Drawy o długości 37 km długości. Rzeka bierze początek w okolicach Mirosławca, przepływa przez duże jezioro Nowa Korytnica, a uchodzi do Drawy w okolicy osady Bogdanka . Cała dolina rzeki ma niezwykle malowniczy charakter, szczególnie typowe dla niej są stare sosny o interesującym pokroju. Na puszczańskim odcinku do samego brzegu dochodzą sosnowe bory, niestety w wielu miejscach wycięte zrębami zupełnymi.


    Najpiękniejsze starodrzewia i rozległe łąki nad rzeką występują na południe od Nowej Korytnicy tworząc uroczysko Sołtysi Most. Korytnica wnosi do Drawy przeciętnie 2 m3 wody w ciągu sekundy. Jest rzeką o dużej stabilności przepływu. W ciągu roku jej poziom waha się najwyżej o ok. 15 cm. W rzece występują pstrągi i lipienie, choć najpospolitsze są raczej płocie, jelce, kiełbie i strzeble. Często nad Korytnicą pojawia się bielik, na rozlewisku przy osadzie leśnej Jaźwiny licznie występują kaczki krzyżówki, gągoły, zimorodki. Jest to miejsce regularnego zimowania łabędzi krzykliwych.